PRO ARTE BOHEMICA

Michaela AMBROSI (historické flétny), Petra ŽĎÁRSKÁ (cembalo)

 

Michaela AMBROSI a Petra ŽĎÁRSKÁ se potkaly již před mnoha lety, kdy obě teprve začínaly se studiem staré hudby. Potom se jejich cesty na několik let rozdělily a každá z nich se věnovala s velkou radostí i pokorou svému nástroji. Obě působily v různých souborech a získávaly zkušenosti, které nyní zúročují ve společných projektech.

Michaelu a Petru spojuje nejen nadšení pro objevování hudby, která byla historií zapomenuta, ale také možnosti, které jejich nástrojové obsazení nabízí. Spojení cembala a flétny má dlouhou a velmi rozmanitou tradici. Počínaje renesanční hudbou pro virginal, flétnu a hlas, přes barokní skladby pro flétnu a basso continuo, až ke galantnímu slohu, kdy vznikají skladby pro obligátní cembalo s flétnovým doprovodem.

Obě mladé interpretky se rozhodly proniknout hlouběji k podstatě hudby, kterou svému publiku přináší, a tak se v rámci svého doktorského studia každá věnuje jednomu neprávem opomíjenému českému skladateli. Michaelase zaměřila na hudbu Jiřího Čarta a Petraspojila své studium s odkazem Josefa Antonína Štěpána. Kromě bohatého repertoáru z dob dávno minulých se interpretky nevyhýbají ani současné literatuře komponované přímo pro jejich nástroje.

Rády by navázaly na odkaz kdysi slavného souboru Pro Arte Antiqua, který byl průkopníkem v historicky poučené interpretaci.

www.proartebohemica.eu 

www.facebook.com/ProArteBohemica

Michaela AMBROSI, narozena v roce 1987. Na flétnu začala hrát v útlém věku pěti let v ZUŠ v Jeseníku pod vedením nevidomé učitelky Zdeňky Smahové. Ve studiu pokračovala na Pražské konzervatoři ve třídě Jana Riedlbaucha. Během tohoto studia získala ocenění v soutěži Carla Ditterse z Dittersdorfu. Michaela je držitelkou Bc. diplomu ve hře na historickou příčnou flétnu na UK v Praze ve třídě Jany Semerádové, souběžně s tímto studiem odmaturovala na Pražské konzervatoři ve hře na zobcovou flétnu ve třídě Jakuba Kydlíčka. Své „Bachelor and Master of Music“ tituly získala na věhlasné Královské konzervatoři v Den Haagu ve třídě Wilberta Hazelzeta a Kate Clark. V posledním ročníku byla zvolena pro sólo v prestižní vystoupení v projektu s Orchestra of the Eighteenth Century, a to v posledním koncertě, který dirigoval světoznámý průkopník historické interpretace Frans Brüggen. Krátce nato debutovala s Amsterdam Baroque Orchestra dirigenta Tona Koopmana. Erasmus pobyt strávila ve třídě Marcella Gattiho na Conservatorio "Evaristo Felice Dall'Abaco" ve Veroně. V náročném konkurzu vyhrála studijní stáž u Orchestra of the Age of Enlightenment v Londýně. Zde jí projektech pod vedením Williama Christieho a Andráse Schiffa zaučovala první flétnistka Lisa Beznosiuk. Michaela konzultovala svou hru se světově uznávanými flétnisty, mezi které patří Michael Schmidt-Casdorff, Jostein Gundersen, Christophe Hungeburth, Karl Kaiser, Barthold Kuijken, Marion Moonen, Michael Posch, Peter Reidemeister, Anne Pustlauk, Ashley Solomon a Jed Wentz. Michaela se aktivně věnuje badatelské činnosti. V jejím současném zájmu stojí život a dílo Jiřího Čarta, o kterém napsala svou magisterskou práci, za kterou jí byla udělena cena Královské konzervatoře. J. Čartovi se také věnuje ve své disertační práci na JAMU v Brně, kde vyučuje hru na historické příčné flétny. Je spoluzakladatelkou souborů La Foresta Incantata a Pro Arte Bohemica.

http://www.michaela-ambrosi.eu